Sławomir Mrożek – polski pisarz oraz rysownik. Autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.
W swojej twórczości Mrożek poruszał zarówno problematykę silnie związaną z historią Polski oraz tradycjami kulturowymi (np. romantyzmu), jak i tematy uniwersalne, takie jak wolność czy zagrożenia ze strony współczesnej cywilizacji.
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Mro%C5%BCek
W „Jeleniu” niewinna z pozoru sytuacja w kolejce górskiej przekształca się w przypowieść o totalitaryzmie i wodzostwie. Oto bowiem nagle jeden z turystów podróżujących kolejką, który dysponuje lornetką, wmawia innym, że widzi jelenia, i przymusza ich do podziwiania, zachwytów, aplauzu, składania hołdów urodzie przyrody. Tłumek ulega mu, nawet staruszek, stawiający początkowo opór zbiorowrej głupocie, się poddaje. Tylko pasażer z książką (wiadomo, inteligent) zachowaije obojętność, więc zostaje wysadzony z kolejki – społeczność go odrzuciła, bo nie poddał się zbiorowej psychozie. Ale gdyby uległ, uwierzył w jelenia, czyli inaczej mówiąc, głoszoną przez samozwańczego wodza ideologię, byłby potem dręczony przez koszmary
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/97030,druk.html
Zdjęcia ze spektaklu do zobaczenia na stronie scena5na3.pl